Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa nowe pododdziały w szpitalu w Stalowej Woli. Mikroskop operacyjny przyniesie ulgę pacjentom

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na konferencji dyrektor doktor Monika Pachacz- Świderska, doktorzy Wojciech Czyżewski i Jakub Litak
Na konferencji dyrektor doktor Monika Pachacz- Świderska, doktorzy Wojciech Czyżewski i Jakub Litak Zdzisław Surowaniec
Oddział Chirurgii Ogólnej w szpitalu w Stalowej Woli poszerzony został o Pododdział Chirurgii Naczyniowej i Pododdział Neurochirurgii.

Dwa nowe pododdziały w szpitalu w Stalowej Woli

Z tej okazji w siedzibie Centrum Aktywności Seniora zorganizowana została konferencja z udziałem przedstawicieli służby zdrowia, samorządu miasta, gmin i powiatu stalowowolskiego oraz parlamentarzystów.

Dyrektor szpitala doktor Monika Pachacz- Świderska zaprosiła na konferencję lekarzy, którzy związali się z nowymi pododdziałami.

Są to doktor Jakub Litak - specjalista neurochirurg, od 2014 roku pracownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie oraz doktor Wojciech Czyżewski – neurochirurg z Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Szpitala Klinicznego w Lublinie, doktorant Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Doktor Litak, który specjalizuje się w chirurgii kręgosłupa i wdrażanie małoinwazjnych technik operacyjnych, zrobił wykład na temat neurochirurgii onkologicznej , chirurgii kręgosłupa, chirurgii nerwów obwodowych. Natomiast doktor Czyżewski skupił się na neuroonkologii, chorobach naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego i chirurgii nerwów obwodowych.

Związanie się takich specjalistów ze stalowowolskim szpitalem to olbrzymia korzyść dla mieszkańców. Będą mieć na wyciągnięcie ręki możliwość leczenia na miejscu bolesnych przypadków związanych z chorobami kręgosłupa oraz szybkiej interwencji w sprawach naczyniowych jak tętniaki czy usuwania zatorów mózgu. Uniknie się czasochłonnych konsultacji ze specjalistami w innych ośrodkach medycznych.

Warunkiem wykorzystania wiedzy i umiejętności lubelskich lekarz jest posiadanie przez szpital w Stalowej Woli mikroskopu operacyjnego ze stacją nawigacji z oprogramowaniem oraz stacją planowania, który doposaży Oddział Chirurgiczno - Ogólny z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Pododdziałem Neurochirurgii. Taki mikroskop to wydatek około 940 tysięcy złotych. Rada Miejska na ten cel przeznaczyła 600 tysięcy złotych. A starosta Janusz Zarzeczny powiedział, że ogłoszony już został przetarg na dostawę mikroskopu operacyjnego.

- Szpital wymaga restrukturyzacji między innymi w obszarze dostępności do pewnych usług albo dopełnienia kompleksu usług w obrębie Oddziału Neuralgii z Oddziałem Udarowym - mówiła dyrektor szpitala doktor Monika Pachacz- Świderska. Nerwoból, inaczej neuralgia, to stan związany z uszkodzeniem nerwu, który przenosi bodźce do mózgu. Towarzyszy mu ból, pochodzący z obszaru, z którego pochodzi sygnał nerwowy. Jednym z takich jest nerwoból międzyżebrowy.

- Stąd taka inicjatywa podjęta przez środowisko lekarskie o rozszerzeniu zakresu działalności o neurochirurgię, która wpisuje się szeroko w strategię rozwoju miasta w obszarze zdrowia. Analizując tę strategię z lat poprzednich, były wskazane jednostki chorobowe, na które szczególnie należy zwrócić uwagę podejmując działania profilaktyczne, działania, które będą mogły tę ochronę zdrowia na naszym terenie poprawić. Mówię tutaj o zniekształceniach kręgosłupa i skoliozie u dzieci i młodzieży, a także dużych zmianach w obrębie kostno - stawowym u osób dorosłych. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom i potrzebom, podjęliśmy takie działania, żeby zebrać kadrę i stworzyć zaplecze na potrzeby tych świadczeń. Po rozmowie z Narodowym Funduszem Zdrowia otrzymaliśmy zgodę na rozpoczęcie tych działań. Bez tej zgody i bez uzyskania kontraktowania nie bylibyśmy w stanie w pełni świadczyć tych usług. Dzisiaj otrzymałam informację, że ukaże się ogłoszenie o konkursie, do którego będziemy przystępować i będziemy uruchamiać Pododdział Neurochirurgii w obrębie naszego szpitala – stwierdziła dyrektor szpitala – mówiła dyrektor. Leczona byłaby tu także choroba Parkinsona i dolegliwości neurologiczne oporne na leczenie farmakologiczne.

- Do tej pory wszystkie urazy w obrębie czaszki, krwiaków były zaopatrywane w Oddziale Chirurgii. Teraz w sposób jeszcze bardziej profesjonalny będą zajmować się tymi problemami neurochirurdzy, którzy są już zatrudnieni w szpitalu. Podobnie ma się sprawa w przypadku chorób kręgosłupa. Wcześniej korzystano z konsultacji lekarzy zewnętrznych z zakresu neurochirurgii. Było ich bardzo dużo. Będzie więc można zrezygnować z tych konsultacji – powiedziała dyrektor szpitala.

W szpitalu w Stalowej Woli skompletowano już skład lekarzy, który jest zainteresowany utworzeniem neurochirurgii. Aby proces leczenia można było rozpocząć trzeba na początek zainwestować w sprzęt o wartości około 2 milionów złotych, w tym jest zakup mikroskopu operacyjnego. Nowy pododdział działający czasowo w ramach funkcjonowania chirurgii zająłby docelowo pomieszczenia po ortopedii, gdy ta przeniesie się do sal w nowym pawilonie.

- Korzyści z leczenia neurochirurgicznego to nie tylko kręgosłup ale zaawansowana, szeroko zakrojona pomoc neurologiczna. Wykorzystanie robota pozwoli także leczyć oporne typy padaczek, głęboko stymulować mózg i eliminować chorobę Parkinsona, będącą poważną chorobą cywilizacyjną - wyjaśnia Monika Pachacz-Świderska.

Będzie tu można także wykonywać zabiegi trombektomii, polegające na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i usunięciu jej. W Polsce taką procedurę wykonuje kilka ośrodków. Do tej pory udary leczone były za pomocą rozpuszczenia zakrzepu lekami, pod warunkiem, że pacjent trafił do szpitala maksymalnie w ciągu 4,5 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto