Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrody deszczowe powstaną przy szkołach podstawowych w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dzieci będą miały szansę na własne oczy, a nie tylko w książce, zobaczyć jak działa ogród deszczowy
Dzieci będą miały szansę na własne oczy, a nie tylko w książce, zobaczyć jak działa ogród deszczowy Pixabey
Przy czterech szkołach podstawowych w Stalowej Woli powstaną ogrody społeczne o określonej tematyce. Dzieci będą miały szansę na własne oczy, a nie tylko w książce, zobaczyć jak działa ogród deszczowy, retencyjny, recyklingowy z funkcją pedagogiczno-sensoryczną.

Nowe miejsca do edukacji w Stalowej Woli

O nowe miejsca do edukacji wzbogacą się placówki: PSP nr 1 imienia Wacława Górskiego, PSP nr 2 imienia Jana Pawła II, PSP nr 5 imienia Energetyków, PSP nr 7 imienia Mikołaja Kopernika. W każdej z nich powstaną ścieżki piesze, elementy małej architektury, urządzenia edukacyjne i zbiornik na deszczówkę.

Dodatkowo w "siódemce" zdecydowano się na przekształcenie fragmentu elewacji szkoły w postaci zielonej ściany. Jak informuje Urząd Miasta konstrukcja składa się z regularnie rozpiętych linek stalowych rozstawionych co 40 cm. W celu wprowadzenia roślin pnących pod konstrukcją zielonej ściany przewidziane zostały donice wykonane z kompozytu włókna szklanego, które fakturą oraz kolorem imitują donice betonowe, ale są od nich lżejsze. Do obsadzenia donic przewidziane zostały gatunki roślin, które podczas rozrastania posplatają się pędami, tworząc zróżnicowaną, atrakcyjną powierzchnię zielonej ściany. 

Park kieszonkowy przy szkole w Stalowej Woli

Celem zagospodarowania małej przestrzeni w sąsiedztwie PSP nr 7 jest chęć stworzenia klasycznego parku kieszonkowego (pocket garden) z funkcją społeczno-edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz z programem retencji i wykorzystania wody opadowej. W tym celu zaprojektowano drzewa i krzewy kwitnące, ozdobne, pożyteczne oraz donice dla upraw edukacyjnych. System retencji wody w pobliżu rynny spustowej, odbierającej wodę deszczową znajdą się zbiorniki retencyjne w postaci beczek drewnianych.

Zebrana woda posłuży do podlewania ogrodu społeczno-edukacyjnego. Całość projektu została uzupełniona nasadzeniami krzewów, tak by w całości przestrzeń tworzyła przyjazne miejsce mieszańców, przechodniów, użytkowników terenu i stała się miejscem otwartym i dostępnym społecznie, dla każdego przedziału wiekowego, bez ograniczeń dla osób niepełnosprawnych.

Obecnie miasto jest na etapie wyłonienia wykonawcy w postępowaniu przetargowym. Przedsięwzięcie ma być realizowane przy udziale środków norweskich.

Ogrody społeczne powstają nie tylko przy szkołach. Jak można przeczytać, są one elementem integracji sąsiedzkiej na osiedlach, a ich finansowanie pochodzi bardzo często z budżetu obywatelskiego. Przykładem dobrych praktyk w tym temacie jest Łódź we współpracy z Zespołem Szkół Rzemiosła. W tym roku w ramach programu "Ogrody społeczne" można było zasadzić rośliny owocujące typu drzewa owocowe, krzewy owocowe oraz byliny np. jabłoń domową, gruszę, wiśnię, porzeczki, agrest, borówki, jeżyny, truskawki, maliny.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto