Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstańcy warszawscy spoczywają także na cmentarzu w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Grób na cmentarzu komunalnym Walerii Pluty
Grób na cmentarzu komunalnym Walerii Pluty Muzeum Regionalne
Ślady pamięci o Powstaniu Warszawskim rozrzucone są dziś po całej Polsce, znajdziemy je także u nas, w Stalowej Woli i okolicy.

„Billy” i „Czapla”

Na stalowowolskim cmentarzu komunalnym spoczywa Zbigniew Stagun ps. "Billy". Był żołnierzem kompanii batalionu Karpaty, pułku Baszta Armii Krajowej, który w chwili wybuchu Powstania znajdował się na terenie warszawskiej Woli. Spoczywa tu także Waleria Ambroziewicz-Pluta ps. "Czapla", która działała jako sanitariuszka IV Zgrupowania AK "Gurt".

W Zaleszanach pochowany jest Dominik Horodyński, podczas Powstania Warszawskiego adiutant gen. Jana Mazurkiewicza, dowódcy zgrupowania. Bracia Dominika, Andrzej i Zbigniew, polegli w akcji "Pawiak", pochowano ich w Warszawie.

Powstańcy związani ze Stalową Wolą

W Powstaniu Warszawskim zginęli ludzie związani ze Stalową Wolą. Krystyna Bełżyńska, łączniczka Komendy Głównej AK, brała udział w akcjach bojowych "Góral". Zginęła 19 września 1944 roku podczas przekraczania Wisły.

Stanisław Eski działał w konspiracji AK, był wyższym urzędnikiem w Zakładach Południowych, kierownikiem zarządu wytworów. Stanisław Matliński, urzędnik w Zakładach Południowych, do Warszawy wyjechał, by uniknąć grożącego mu aresztowania. Został rozstrzelany podczas Powstania. Ksiądz Gustaw Nachajski pochodził z Ulanowa, działał w Zarządzie Głównym NOW, był założycielem struktur NOW w Centralnym Okręgu Przemysłowym podczas niemieckiej okupacji; został rozstrzelany w Warszawie 2 sierpnia jako Tadeusz Tomicki.

Ryszard Śliżyński ps. "Skowron" pracował jako konstruktor przy budowie Zakładów Południowych; podporucznik rezerwy, był zastępcą komendanta obwodu niżańskiego. W grudniu 1943 r. został aresztowany przez gestapo i umieszczony w szpitalu. Został odbity podczas akcji Kedywu 8 grudnia 1943 r. Walczył w Powstaniu Warszawskim, zmarł 13 października 1944 r. wskutek ran.

Tablica w przedsionku kościoła

W przedsionku kościoła parafialnego w Zaklikowie widnieje kamienna tablica, która wspomina mających tu korzenie rodzinne braci, uczniów gimnazjum Marianów w Warszawie - Zbigniewa i Konrada Chrzanowskich. 14-letni Zbyszek (ps. "Wilk") był harcerzem, żołnierzem 438. plutonu, poległ na początku Powstania, 2 sierpnia, a jego brat, 17-letni Konrad walczył w Szarych Szeregach w batalionie Zośka. Zaginął podczas walk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto