Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli zorganizowane zostały obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Obelisk upamiętniający polskie ofiary ukraińskich nacjonalistów
Obelisk upamiętniający polskie ofiary ukraińskich nacjonalistów Zdzisław Surowaniec
Obchody 80. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej zorganizowane zostały w Stalowej Woli we wtorek, 11 lipca.

Ofiary Ukraińskiej Powstańczej Armii

Uroczystości rozpoczęła się 11 lipca o godzinie 15:00 w kościele świętego Floriana Mszą świętą w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu. O godz. 16:00 na skwerze przy tablicy upamiętniającej ofiary OUN-UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) przy ulicy Floriańska rozpoczęły się uroczystości z udziałem Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko, Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury oraz rekonstruktorów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty.  

Dyrektor biura poselskiego Rafała Webera odczytał list od posła, który stwierdził, że nie chodzi i zemstę za śmierć dziesiątków tysięcy Polaków z rąk ukraińskich nacjonalistów, tylko o pamięć. Starosta Janusz Zarzeczny przypomniał o konieczności ekshumacji szczątków pomordowanych i godnego pochowania ich. Prezydent Lucjusz Nadbereżny zwrócił uwagę, że na uroczystości są Ukraińcy, którzy po napaści Rosji na Ukrainę, znaleźli w mieście schronienie.

Wykład „Rzeź Wołyńska” w Stalowej Woli

Po przemówieniach zostały zapalone znicze, a delegacje złożyli wiązanki i wieńce pod obeliskiem. Przedstawiciele Stowarzyszenia kibiców rozwinęli baner z napisem „Pamięć i prawda naszym obowiązkiem Wołyń 1943” z przekreślonym Trójzębem – symbolem Ukrainy.

W godz. 16:30 – 18:00 w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, zorganizowana została prelekcja „Wojenny Wołyń XX wieku” – Prof. nadzw. dr hab. Andrzeja Olejko, wykład „Rzeź Wołyńska” – Artura Brożyniaka z IPN o/Rzeszów oraz żywa lekcja historii pt. „Wojskowe sylwetki Wołyniaków”, na którą złożyła się wystawa historyczna umundurowania, broni i oporządzenia wojskowego żołnierza polskiego z okresu konfliktów XX wieku – od strzelców Piłsudskiego, poprzez Błękitną Armię generała Hallera i inne polskie formacje mundurowe aż do 2. Armii Wojska Polskiego ze szczególną uwagą poświęconą legendarnej 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty.  

Partnerami Wydarzenia byli Stowarzyszenie Odra-Niemen oddział Podkarpacki, Federacja Patriotyczna, Instytut Pamięci Narodowej o/Rzeszów, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury, Orkiestra Dęta MDK, Garnizon Nisko, Parafia św. Floriana w Stalowej Woli. 

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto