Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył Park Zimnej Wody w Stalowej Woli. To wspaniałe miejsce do aktywnego i relaksowego wypoczynku. Kulisy otwarcia i nowe zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Park Zimnej Wody to kolejna atrakcja miasta, po błoniach nad Sanem i parku wodnego dla dzieci
Park Zimnej Wody to kolejna atrakcja miasta, po błoniach nad Sanem i parku wodnego dla dzieci Zdzisław Surowaniec
Kolejna, nowa, ekologiczna przestrzeń miejska oddana do użytku mieszkańców Stalowej Woli – Park Zimnej Wody, cieszy mieszkańców. Zobaczcie nowe zdjęcia.

Uroczyste otwarcie w czwartek Parku Zimnej Wody, zlokalizowanego pomiędzy ulicą Przestrzenną, a Czarnieckiego zapoczątkowało nowy rozdział w ofercie sportowo – wypoczynkowej miasta i już od początku wzbudziło ogromne zainteresowanie mieszkańców.

Otwarcie relacjonowaliśmy na bieżąco

Jak już o tym informowaliśmy, w uroczystym otwarciu wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, radni miejscy, projektant Wojciech Bobek, przedstawiciele wykonawcy. 

Obecni podczas uroczystości otwarcia goście podkreślali rolę i znaczenie tego miejsca pod względem ekologicznym, środowiskowym i przyrodniczym. 
– W dawnym korytarzu Sanu mamy piękne, wspaniałe miejsce stworzone dla mieszkańców, którzy po latach ciężkiej pracy na rzecz Stalowej Woli mają miejsce do wypoczynku i rekreacji, także dla młodych, którym stworzono infrastrukturę do uprawiania sportów – mówił podczas otwarcia prezydent Lucjusz Nadbereżny.  Prezydent podziękował też za wsparcie tego projektu minister Małgorzacie Jarosińskiej – Jedynak. 

 – Środki europejskie mają olbrzymi wkład w powstanie tej pięknej inwestycji i co najważniejsze, dostosowanej dla osób niepełnosprawnych. Dziękuję wszystkim za przygotowanie i realizację projektu z ogromną dbałością, z zachowaniem ochrony środowiska – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska – Jedynak. Wiceminister dodała też, że Stalowa Wola jest czołówce miast, które tak aktywnie pozyskują środki zewnętrzne na różnego typu inwestycje. Tylko z Programu Infrastruktura i Środowisko miasto otrzymało 46 mln zł przy całkowitym budżecie inwestycji w wysokości ponad 80 mln zł. 

Także wiceminister infrastruktury Rafał Weber podziękował za stworzenie kolejnego po Błoniach, pięknego miejsca do rekreacji i wypoczynku, dedykowanego mieszkańcom, tym młodszym i starszym. – Niech Park Zimnej Wody daje mieszkańcom wypoczynek, aktywność, tlen, niech będzie to miejsce wytchnienia od codziennej pracy. Mamy bowiem do dyspozycji piękne przestrzenie, przyrodnicze, które będą temu służyły – mówił wiceminister Rafał Weber, dziękując jednocześnie wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego powstania. 

– Odzyskaliśmy teren zapomniany, a pan prezydent po raz kolejny dotrzymał słowa. Dziękuję wszystkim przychylnym Stalowej Woli osobom, zarówno w Warszawie jak i w Urzędzie Marszałkowskim, także radnym miejskim, którzy czują Stalową Wolę i są za takimi projektami – mówił Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej.  

Autorem projektu Parku Zimnej Wody jest doktor Wojciech Bobek – Potencjał biocenotyczny będzie się tu rodził. Będą pojawiały się coraz to nowe rośliny, coraz to nowe zwierzęta. Z każdym dniem, z każdym rokiem zaczniemy doceniać ten potencjał – mówił. 

Otwarcie nowej miejskiej przestrzeni prezydent miasta połączył z apelem o to, by nie dewastować mienia i dbać o nie. – To bardzo ważne żeby mieszkańcy byli wzajemnie odpowiedzialni, żeby zwracali uwagę, jeżeli ktoś zachowuje się niestosownie. Pomogą w tym działaniu 44 kamery, które podłączone są do centrum monitoringu. Mamy również bardzo dużą ilość śmietników, pakietów na psie odchody, aby zachęcać tych, którzy spacerują z pupilami, żeby schylić się i zachować czystość – mówił Lucjusz Nadbereżny. 

Nieopodal skateparku powstał pump track o długości 200 metrów, wokół niego tor rolkarski, nowe nasadzenia krzewów, w tym ogród róż polskich pochodzących z terenów Gór Pieprzowych.

Dla biegaczy i rowerzystów przygotowano ścieżkę rozpoczynającą się na wysokości stadionu lekkoatletycznego, posadowiona na kolektorze sanitarnym, z asfaltu o długości jednego kilometra. Wzdłuż niej znajdują się podbiegi aby w pełni wykorzystać ukształtowanie terenu. Wychodzi ona na Czarnieckiego.

Najciekawszym elementem jak przekonywał prezydent jest siedlisko wierzbowo-topolowe. - Wykorzystując naturalną retencję wód stworzyliśmy dwa duże stawy, zbierające ją z całego otoczenia. Dzięki temu zadomowią się tu nowe gatunki ptaków, płazów, gadów. Stawy okala ponad pół kilometrowa ścieżka z tablicami informacyjnymi o tym jakie walory przyrodnicze tu występują. Nad jednym stawem wybudowano most, nad drugim dwa pomosty. Są kosze na śmieci, ławki, oświetlenie, monitoring wizyjny - dodaje włodarz.
W sumie posadzono 106 nowych, dużych drzew (wierzby, dęby, czereśnie), 17000 krzewów (róże, paprocie) i 12000 bylin (rośliny wodne, szuwarowe). Park wybudowała firma ze Starego Sącza za kwotę 5,2 miliona złotych.

Zobacz jak wygląda Park Zimnej Wody w Stalowej Woli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto