Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. To już finał prac przy budowie Parku Zimnej Wody. Wiemy kiedy otwarcie. Zobacz zdjęcia i film

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Niegdyś dzikie i zapuszczone miejsce zamieniło się w piękny park. Zobacz więcej w dalszej części galerii >>>
Niegdyś dzikie i zapuszczone miejsce zamieniło się w piękny park. Zobacz więcej w dalszej części galerii >>>Zdzisław Surowaniec
W starorzeczu Sanu powstaje Park Zimnej Wody. Ma mieć dwie atrakcje – teren „rekreacji czynnej” do uprawianie sportów i teren dziki, z niewielką ingerencją człowieka.

Budowa Parku Zimnej Wody w Stalowej Woli na finiszu. Kiedy otwarcie?

Budowa Parki Zimnej Wody pochłonie 7,73 miliona złotych. Miasto dostało dofinansowanie w kwocie 4,4 miliona złotych. Prace prowadzi firma Park-M z Brzezna koło Starego Sącza, specjalizująca się z zakresu architektury krajobrazu. Na wykonanie prac ma czas do czerwca tego roku. Po okresie odbioru do otwarcia parku dojdzie w połowie lipca tego roku.

W sportowej strefie, gdzie jest tor rolkarki, pojawił się pumptruck o długości blisko 200 metrów (to pofałdowany tor dla rowerzystów). Okala go ponad trzystumetrowy tor rolkarski. W strefie wejściowej do parku od ulicy Przestrzennej, po obu stronach schodów zaplanowano na skarpie pasmowe nasadzenia kolekcji róż w gatunkach rodzimych, naturalnie występujących w pobliskich Górach Pieprzowych nad Wisłą koło Sandomierza. Powyższe działanie stanowi formę ochrony gatunków poza ich naturalnym występowaniem (ochrona ex-situ).

Druga część parku będzie odkryciem unikalnego siedliska wierzbowo - topolowego znajdującego się w naturalnym zagłębieniu starorzecza Sanu. Dbając o naturalną retencję wody powstaną w tym miejscu dwa urokliwe stawy. Wokół stawów powstała ponad półkilometrowa, naturalna ścieżka do spacerów.  Na tej wysokości w strumieniu żyje stado bobrów, które już zbudowało tamę i spiętrza wodę.

Dwie strefy Parku połączyła ścieżka rowerowa asfaltowa długości 1 kilometra od ulicy Staszica, aż do ulicy Czarnieckiego.

Ciekawostką jest to, że w rejonie planowanej trasy rowerowej pojawiły się mrowiska. - Zdecydowaliśmy zabezpieczyć mrowiska poprzez wygrodzenie ich drewnianymi konstrukcjami w kształcie ostrosłupów. Duże kopce zbudowane z gałązek i igliwia wskazują na to, że mogą to być mrówki z podrodzaju Formica, potocznie zwanych rudymi mrówkami leśnym. – informuje inspektor Milena Łabaj. Doktor Tomasz Włodarczyk, naukowiec związany z Instytutem Biologii na Uniwersytecie Białostockim, przeniósł przed rokiem dwa kopce w bezpieczne miejsce.

Zobacz film z wizualizacjami parku:

O budowie parku pisaliśmy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto