MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli rozpoczęły się obchody 80. rocznicy powołania Armii Krajowej [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prezydent Lucjusz Nadbereżny i przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj przy mauzoleum
Prezydent Lucjusz Nadbereżny i przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj przy mauzoleum Zdzisław Surowaniec
Obchody upamiętniające 80. rocznicę powołania Armii Krajowej zorganizowane zostały w niedzielę 13 lutego. Fundacja Kedyw zaprosiła chętnych do Stalowej Woli, gdzie rozpoczął się pierwszy etap obchodów upamiętniających rocznicę powołania Armii Krajowej.

Kedyw to podczas wojny tajna organizacja dywersyjna Armii Krajowej do walki z niemieckim okupantem. W Stalowej Woli miała siedzibę na terenie dzisiejszego osiedla Rozwadów w pobliżu dworca kolejowego.

- Oddajmy wspólnie hołd naszym bohaterom! - zachęcali członkowie fundacji. O godzinie 14 przy mauzoleum na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli, w którym spoczywa 36 żołnierzy z różnych lokalnych struktur Armii Krajowej, zgromadzili się prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, członkowie 322 Kompanii Lekkiej Piechoty Stalowa Wola, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Nisko-Stalowa Wola i Batalionu Saperów z Niska. Pomodlili się w intencji zmarłych i zamordowanych, złożyli wieńce, zapalili znicze.

Zgromadzeni przeszli na miejsce wiecznego spoczynku kapitana Antoniego Kislingera, ostatniego komendanta obwodu Nisko – Stalowa Wola Armii Krajowej. Prześladowany po wojnie przez komunistów, zmarł 1 stycznia 1969 roku. Następnie uczestnicy spotkali się przy pomniku Kazimierza Pilata w Parku Miejskim, gdzie w pobliżu został prawdopodobnie zamordowany przez Niemców. Kazimierz Pilat - żołnierz Armii Krajowej w stopniu porucznika pseudonim "Zaremba", oficer rezerwy w stopniu kapitana. Wieczorem w intencji żołnierzy Armii Krajowej w kościele świętego Floriana odprawiona została Msza święta.

- Przez cały rok planujemy pamiętać o naszych bohaterach podczas różnych uroczystości i wydarzeń. 2022 to będzie szczególny rok dla pamięci o Armii Krajowej, ale także dla powstającego Muzeum Kedywu – powiedzieli członkowie Fundacji Kedyw. Druga część uroczystości zaplanowana jest na wiosnę, kiedy otwarta ma być wystawa poświęcona AK.

Członkowie Fundacji Kedyw dołączając się do apelu prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej porucznika Teresy Stanek poprosili o zapalenie światła pamięci żołnierzom AK w 80. rocznicę powołania AK. - Zachęcamy wszystkich mieszkańców Stalowej Woli do zapalenia zniczy w miejscach pamięci w naszym mieście i na grobach żołnierzy, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę z niemieckim i sowieckim najeźdźcą – napisali, dołączając listę miejsc pamięci i grobów akowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto