Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zofia Życzyńska-Bajek i Mariusz Bajek spotkali się z miłośnikami historii lokalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Mariusz Bajek z wydanym albumem swoich rysunków
Mariusz Bajek z wydanym albumem swoich rysunków Miejska Biblioteka Publiczna
W czwartkowy wieczór w Miejskiej Bibliotece spotkali się miłośnicy lokalnej historii z małżeństwem regionalistów: Zofią Życzyńską - Bajek i Mariuszem Bajkiem. Okazją ku temu było wydanie albumu „Rozkochać w swej ziemi. Stalowa Wola w rysunkach”.

Zofia Życzyńska-Bajek i Mariusz Bajek spotkali się z miłośnikami historii lokalnej

Album wydany nakładem Telewizji Kablowej Stella, przy wsparciu gminy Stalowa Wola, zawiera rysunki przedstawiające modernistyczną, przedwojenną architekturę Stalowej Woli, najważniejsze zabytki Rozwadowa, stalowowolskie kapliczki. Były rysowane podczas cyklicznych programów telewizyjnych nagrywanych w TVK Stella. Rysownik jest autorem audycji „Rozkochać w swej ziemi”, rysuje przed kamerą wybrane obiekty architektoniczne i opowiada jednocześnie ich dzieje.

Małżonkowie, Zofia Życzyńska-Bajek i Mariusz Bajek, to wielcy pasjonaci lokalnej historii. W rozmowie, którą prowadziła Joanna Rybak, opowiadali o swojej pasji, zbieraniu materiałów, inicjatywach podejmowanych w sprawie ocalenia pamięci ludzi, którzy odegrali znaczną rolę w dziejach naszego regionu.

Audycje telewizyjne z rysowania

Podczas spotkania była rozmowa o współpracy z telewizją Stella, nagraniu od 2010 r. ponad 170 odcinków audycji, przygotowywania materiałów i różnorodnej tematyce cyklów. Nasz gość pokazuje w swoich rysunkach nie tylko nasze miasto, powiat stalowowolski, ale sięga też po tematykę kresową, opowiada o architekturze drewnianych cerkwiach i małych drewnianych miasteczkach województw wschodnich i południowych.

Mariusz Bajek opowiedział o wielkim wpływie profesora Wiktora Zina na jego twórczość, o fascynacji programami telewizyjnymi „Piórkiem i węglem”, w których profesor pociągnięciami węgla wyczarowywał przed naszymi oczyma najpiękniejsze polskie budowle, miejsca warte zobaczenia, przenosił widzów w tamte miejsca dzięki swojej gawędzie. Jego programy stały się inspiracją do cyklu „Rozkochać w swej ziemi”. To, jak mówił niezwykle trudna sztuka połączenia rysowania obiektów architektonicznych i jednocześnie opowiadania o ich dziejach.

On rysuje, ona pisze

Małżonkowie opowiadali o pracy nad swoimi publikacjami, o wystawach organizowanych w różnych miejscach w Polsce oraz o zbieraniu materiałów do swoich książek. Zofia Życzyńska – Bajek jest autorką tekstów do albumów męża, wielu własnych artykułów o przyrodzie naszych okolic i lokalnej historii, ale także pomysłodawcą i inicjatorką upamiętnienia Niemki Albiny Kleman - mieszkanki Gielni, która uratowała przed rozstrzelaniem przez okupanta niemieckiego mieszkańców tych terenów w czasie II wojny światowej. Na spotkaniu mówiła jak odkryła tę historię i jakie działania były podejmowane, dzięki którym powstał pomnik tej niezwykłej osoby.

Zobacz zdjęcia:

Mariusz Bajek był inicjatorem powstania dwóch obelisków. Jeden poświęcony jest dwóm lekarzom - Stanisławowi Matulewiczowi i Eugeniuszowi Łazowskiemu, którzy podczas wojny wywoływali sztuczny tyfus. Dzięki temu wielu mieszkańców Rozwadowa i okolic uniknęło represji i wywózki na roboty do Niemiec. Drugi kamień upamiętnia mieszkańców Rozwadowa wyznania mojżeszowego, zamordowanych przez niemieckiego okupanta.

Prace Mariusza Bajka prezentowane były na licznych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej oraz na Słowacji. Nasi goście podzielili się wrażeniami z organizowanych wystaw i promocji książkowych.

Prezentacji albumu „Rozkochać w swej ziemi. Stalowa Wola w rysunkach Mariusza Bajka” towarzyszyło rysowanie na żywo przez artystę. Tym razem każdy mógł zobaczyć jak powstaje rysunek kapliczki św. Felicyty ufundowanej przez rodzinę Lubomirskich.

A po zakończeniu rysowania do obu małżonków było dużo pytań. Później zaś ustawiła się duża kolejka po autografy, gdyż każdy z przybyłych dostał piękny album „Rozkochać w swej ziemi”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac rysownika, które zostały wykonane podczas nagrywania programów telewizyjnych w Stella TVK.

Zobacz zdjęcia:

od 12 lat
Wideo

Obława policyjna na Pomorzu. 43-latek poszukiwany jest za zabójstwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto