Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Jordanowski w Stalowej Woli zostanie zmodernizowany. Poinformował o tym prezydent miasta, Lucjusz Nadbereżny. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Rozpoczęcie prac przy przebudowie Ogrodu Jordanowskiego
Rozpoczęcie prac przy przebudowie Ogrodu Jordanowskiego Urząd miasta
10 maja w Ogrodzie Jordanowskim odbył się briefing prasowy z udziałem Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Stalowej Woli. Miał związek z rozpoczęciem modernizacji ogrodu. 

Ogród Jordanowski w Stalowej Woli

Ogród Janowski w Stalowej Woli zostanie zmodernizowany. Poinformował o tym prezydent miasta, Lucjusz Nadbereżny.

- Witam w miejscu bardzo wyjątkowym dla Stalowej Woli – w Ogrodzie Jordanowskim, które dla wielu mieszkańców jest jeszcze wspomnieniem z dzieciństwa. Niestety z powodu wielu lat braku inwestycji w ten teren, braku dbałości o zieleń, to miejsce jest teraz mocno zdegradowane i nie kojarzy się już tak pozytywnie. Nastąpił dzisiaj historyczny dzień, bo od dzisiaj rozpoczęły się prace nad kapitalną rewitalizacją Ogrodu Jordanowskiego, który na nowo odzyska swój blask i znowu będzie cieszył wszystkie pokolenia mieszkańców Stalowej Woli. Ta rewitalizacja jest także możliwa tylko dzięki środkom pozyskanym od rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz dzięki Radnym Miejskim, którzy głosowali za zwiększeniem środków na to zadanie, które w całości wyniesie 7,62 mln złotych

– powiedział prezydent.

Przy wielkich staraniach Pani Senator Janiny Sagatowskiej i Posła, Wiceministra Infrastruktury Rafała Webera Miasto pozyskało na ten cel z Programu Inwestycji Strategicznych 4,5 mln złotych. Za dwanaście miesięcy będziemy mogli zaprosić do zupełnie odmienionego Ogrodu Jordanowskiego, który będzie podzielony na trzy główne strefy: strefę wejściową z wielką sową i placami zabaw, strefy relaksu po bokach: z ławeczkami, siłownią plenerową i górką saneczkową, tężnią solankową, która będzie otoczona zielenią odporną na sól oraz część reprezentacyjną Ogrodu z fontanną posadzkową i mnóstwem zieleni. Siłą tego projektu, na co chciałbym zwrócić szczególną uwagę jest zieleń.

- kontynuował Lucjusz Nadbereżny.

Wyjątkowe wycinki drzew

Lucjusz Nadbereżny kontynuował na temat wycinki drzew w Stalowej Woli.

- W ostatnim czasie pojawiło się wiele nieporozumień, które mogły wynikać z pierwszych założeń projektu. Moją główną zasadą w pełnieniu zaszczytnej funkcji Prezydenta Miasta jest „wsłuchiwać się w głos mieszkańców”. Po wysłuchaniu konstruktywnych, ale i krytycznych uwag poprawiliśmy projekt. Obecnie wygląda to tak, że w Ogrodzie Jordanowskim znajduje się ponad pół tysiąca drzew. Wiele znaczących i o historycznej charakterystyce typowej dla Stalowej Woli. Chcę Państwa zapewnić, że żadne z tych dużych, zdrowych drzew nie zostanie wycięte. Zostaną wycięte jedynie dwa małe drzewa kolidujące o bardzo małej wartości przyrodniczej i ekologicznej, w części obumierające. Z powodów sanitarnych zostało wskazanych do wycinki jedynie trzynaście obumarłych, suchych drzewek, które już teraz zagrażają bezpieczeństwu. Co więcej, według założeń projektu zostanie nasadzonych kilkadziesiąt dużych drzew, tysiące krzewów liściastych i iglastych, bylin, kwitnące róże, hortensje i wiele innych roślin, które upiększą Ogród Jordanowski. Chciałbym podziękować Mieszkańcom Stalowej Woli za tak wielką wrażliwość na zieleń, jednocześnie zapewnić i uspokoić, że w tej trosce o zieleń jesteśmy razem. Miasto Stalowa Wola ma wyraźny cel: chronić zieleń, budować miasto-ogród, a jednocześnie projektować go mądrze, aby zieleń w naszym Mieście nie była przypadkowa.” – przekazał podczas konferencji Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta. 

- dodał

Będzie tężnia solankowa i górka saneczkowa

Zasadniczym zakresem rozpoczętych prac budowlanych będą: rozbiórki, remont ogrodzenia, budowa ciągów pieszych, tężni solankowej i fontanny z wyposażeniem technicznym, budowa zielonej pergoli, nasypu pod górkę saneczkową, ogrodu deszczowego, montaż urządzeń w strefie zabaw dzieci, montaż urządzeń na ścieżce treningowej dla młodzieży i dorosłych, montaż urządzeń w strefie seniora, wykonanie projektowanej zieleni i nasadzeń oraz innych obiektów: elementów małej architektury, urządzeń sportowych i rekreacyjnych, elementów wspomagających retencję wód opadowych (ogród deszczowy, rów infiltracyjny, niecka infiltracyjna), przebudowy i budowy instalacji infrastruktury technicznej: budowę przyłączy oraz instalacji zewnętrznych kanalizacji sanitarnej, budowę sieci zewnętrznej wodociągowej, iluminacji obiektów, budowę linii kablowych elektroenergetycznych i teletechnicznych, sieci monitoringu, instalacji oświetlenia terenu, kanalizacji teletechnicznej i instalacji wodnej.  

Ogród Jordanowski w Stalowej Woli powstał w latach 50-tych XX wieku. Podobnie jak inne tego typu ogrody w Polsce był inicjatywą Henryka Jordana, lekarza i społecznika. Ogród miał służyć do wypoczynku oraz uprawiania sportu dla dzieci i młodzieży. Jego układ urbanistyczny oraz nasadzenia zieleni wzorowane były na założonym w Krakowie w 1889 roku pierwszym tego typu obiekcie w Europie. 

Źródło: Urząd Miasta

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto