Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy wysokiej klasy urządzenia do diagnostyki trafiły do oddziałów szpitala w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Urządzenie pozwoli na diagnozowanie chorób onkologicznych – mówił doktor Wiesław Dubielis
Urządzenie pozwoli na diagnozowanie chorób onkologicznych – mówił doktor Wiesław Dubielis Tomasz Wosk
Kliniczny unit laryngologiczny, aparat ultrasonograficzny, a także biometr optyczny – zakup tych trzech urządzeń dla potrzeb szpitalnych oddziałów sfinansował powiat stalowowolski.

Urządzenia trafią na oddziały: otolaryngologiczny, wewnętrzny oraz okulistyczny. – Cieszę się, że już na początku mojej pracy na stanowisku dyrektora mogę zaprezentować to, co robi dla szpitala powiat i pokazać tę współpracę. Dziękuję Zarządowi i Radzie Powiatu za pomoc w rozwiązywaniu problemów sprzętowych. Urządzenia medyczne są coraz to nowocześniejsze i my za tą nowoczesnością staramy się nadążyć – powiedziała Monika Pachacz-Świderska, pełniąca obowiązki dyrektora szpitala.

Największym i najdroższym z zakupionych urządzeń, jest kliniczny unit laryngologiczny. Będzie stanowił diagnostyczno–lecznicze centrum oddziału.  Unit pozwala na przeprowadzenie pełnej diagnostyki górnych dróg oddechowych.  Część endoskopowa umożliwia nieinwazyjną ocenę gardła, krtani, nosogardła i tchawicy u osób dorosłych i dzieci. Zintegrowany system endoskopowy da lekarzowi również możliwość wstępnej diagnostyki wczesnych zmian  nowotworowych.

– To urządzenie pozwoli na przeprowadzanie szczegółowej diagnostyki. W laryngologii jest to o tyle ważne, że w naszej dziedzinie o pacjencie wiemy tyle, ile uda nam się zobaczyć. A ten sprzęt pozwoli na rozszerzenie i przyspieszenie diagnostyki w obrębie głowy i szyi oraz jeszcze bardziej precyzyjne diagnozowanie schorzeń przewlekłych i chorób onkologicznych – mówił Wiesław Dubielis, lekarz kierujący Oddziałem Otolaryngologicznym. Zdradził również, że przegrał zakład ze starostą. – Byłem przekonany, że tego sprzętu nasz oddział się nie doczeka w najbliższym czasie – stwierdził doktor Dubielis. Kliniczny unit kosztował 358 tysięcy złotych.

Kolejne urządzenie trafiło na Oddział Okulistyczny. To biometr optyczny, umożliwiający wyliczenie z najwyższą dokładnością mocy sztucznej soczewki, którą należy wszczepić do oka po usunięciu zaćmy. – Oprócz wielkiej dokładności pomiarów, zaletą urządzenia jest fakt, że przeprowadza się nim badania w sposób bezkontaktowy, co zapewnia choremu bezpieczeństwo i duży komfort w czasie procedury. Atutem jest również wykorzystana w nim technologia „Swept Source”, pozwalająca na wykonanie badania w mocno  zaawansowanych stadiach zaćmy, co eliminuje konieczność korzystania z metody kontaktowej za pomocą sondy ultradźwiękowej – mówiła podczas prezentacji urządzenia Anna Schossler kierująca Oddziałem Okulistycznymi. Urządzenie kosztowało 140 tysięcy złotych.

Aparat ultrasonograficzny trafił na Oddział Chorób Wewnętrznych. – Każdego roku wykonujemy około dwóch tysięcy badań USG pacjentom Oddziału Wewnętrznego. Większość odbywa się w Pracowni Centralnej USG, ale często zdarzają się sytuacje, gdy stan pacjenta nie pozwala na transportowanie i sytuacja wymaga wykonania USG przyłóżkowego. W takich sytuacjach wypożyczaliśmy aparat  z Oddziału Neurologii. Brak własnego USG na oddziale utrudniał nam przeprowadzanie przy łóżku zabiegów diagnostyczno–leczniczych, takich jak punkcje opłucnej i otrzewnej – tłumaczył Piotr Karkoszka, pracujący na Oddziale Chorób Wewnętrznych. Aparat kosztował 104 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto