MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Paczkomat na deptaku w Stalowej Woli szpeci miasto? Kontrowersyjny obiekt wzbudza wątpliwości mieszkańców

Łukasz Wołoszczak
Łukasz Wołoszczak
Łukasz Wołoszczak
Automaty paczkowe zrewolucjonizowały rynek kurierski w nieznany dotąd sposób. Za sukcesem tego sposobu doręczania przesyłek stoi Rafał Brzoska - polski przedsiębiorca i założyciel InPost. Szybkie rozpowszechnienie technologii wymusiło na dostawcy znajdowanie nowych miejsc na urządzenia, co niesie za sobą pewne ryzyko. Jeden ze stalowowolskich Paczkomatów, bezmyślnie postawiony na deptaku, nie pasuje do otaczającej go architektury. Czy ten trend się rozpowszechni?

Automaty paczkowe- innowacja na rynku kurierskim

Paczkomaty rozpoczęły nową erę zakupów online i zaskarbiły sobie serca konsumentów. To właśnie te, białe "skrzynki" zalały ulice polskich miast. Możliwość odbioru paczki o dowolnej godzinie i we wcześniej wybranym miejscu to niewątpliwe zalety automatów paczkowych. Odbiór zamówienia bez kontaktu z kurierem okazał się szczególnie istotnym udogodnieniem w trakcie pandemii COVID-19. Dodatkowo, automaty paczkowe objęły rolę punktu zwrotów odsyłanych zamówień.

Każda innowacja wiąże się z ryzykiem

Duży wzrost zainteresowania tą formą przesyłki wymusił na dostawcy stawianie nowych urządzeń. Dzięki temu, znacząco wzrosły możliwości transportowe, a usługa stała się jeszcze bardziej atrakcyjna, ze względu na większe zagęszczenie maszyn do odbioru zamówień. Gwałtowny wzrost liczby urządzeń stworzył problem, polegający na trudności racjonalnego i spójnego dopasowania ich do krajobrazu miasta. Chęć instalacji urządzeń w miejscach łatwych i dostępnych dla mieszkańców, może wpłynąć na naturalny i spójny krajobraz miasta.

Nietypowa konstrukcja na deptaku w Stalowej Woli

Opisana wyżej sytuacja ma miejsce między innymi w Stalowej Woli. Urządzenie zostało zainstalowane na deptaku przy rondzie rotmistrza Witolda Pileckiego - terenie należącym do Urzędu Miasta w Stalowej Woli. Czynsz za dzierżawę gruntu wynosi 138.38 złotych miesięcznie a umowa została zawarta rok, od grudnia 2021

- Umowa dzierżawy gruntu została zawarta w celu ułatwienia okolicznym mieszkańcom korzystania z łatwego dostępu do usług przesyłek pocztowych, które cieszą się dużą popularnością wśród korzystających z tej formy usług za pośrednictwem sieci paczkomatów.

- wyjaśnia Sławomir Szkutnik, naczelnik Wydziału Mienia Gminnego i Gospodarki Lokalami w Urzędzie Miasta.

- W związku ze zgłoszeniem niezadowolenia z lokalizacji paczkomatu w obecnym miejscu, podjęliśmy rozmowy z dzierżawcą, by wyznaczyć inne miejsce na jego usytuowanie

- dopowiada naczelnik.

Mieszkańcy zapytani o zdanie mówili:

- Korzystam, ale nie pasuje tutaj

- odpowiedział młody mężczyzna

- No kto to tu postawił? - usłyszałem odpowiedź ucznia

- Nie wiem, nie przeszkadza mi

- Myślę, że można było wybrać lepsze miejsce

Mieszkańcy odpowiadając, deklarowali, że z chęcią korzystają z automatów paczkowych, natomiast zależy im, żeby architektura miasta była zaplanowana i spójna, a nowe urządzenia były stawiane w sposób rozsądny i przemyślany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto