Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metodą "dopłaty do paczki" oszukali prawie 800 osób w całej Polsce. Policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Międzynarodową grupę oszustów rozbili policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczosvi.
Międzynarodową grupę oszustów rozbili policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczosvi. CBZC
Grupę rozbili funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Przestępcy masowo rozsyłali wiadomości SMS informujące o konieczności uiszczenia dopłaty do paczki, przesyłki bądź też rachunku za prąd. Dzięki tym wiadomościom mogli uzyskać dostęp do kont bankowych swoich ofiar. Policjanci przeprowadzili akcje w całej Polsce, zatrzymano 21 osób.

Chodzi o tzw. oszustwa phishingowe. Dzięki nim przestępcy dostęp do internetowych kont bankowych swoich ofiar.

- W wiadomościach znajdowały się linki przekierowujące pokrzywdzonych na strony imitujące internetowe portale bankowości elektronicznej, dzięki danym które pokrzywdzeni wpisywali na podrobionej stronie internetowej, oszuści dokonywali zmiany zaufanego urządzenia dzięki czemu uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych, z których dokonywali kradzieży środków pieniężnych oraz zaciągali kredyty. Oszukanych w ten sposób zostało ponad 800 osób na łączną kwotę przekraczającą 2,5 miliona złotych - informuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Działania, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi i Departamentu do spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, prowadzone były na terenie 10 województw w Polsce, w tym na Podkarpaciu. Policjanci CBZC, przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚP i lokalnych jednostek zatrzymali 21 osób, w tym obywateli narodowości ukraińskiej i białoruskiej.

- W wyniku przeprowadzonych przeszukań 23 lokali mieszkalnych, domów oraz posesji ujawniono i zabezpieczono ponad 300 dowodów rzeczowych m.in. umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe oraz znaczne ilości sprzętu elektronicznego w postaci telefonów, komputerów i nośników pamięci, a także znaczną ilość pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej - przekazuej CBZC.

Prokuratorzy ogłosili podejrzanym łącznie 161 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.

- Podejrzani to głównie obywatele Ukrainy i Białorusi. Efektem przestępczej działalności uczestników procederu są wyłudzenia na kwotę 2,5 mln złotych, na szkodę prawie 800 osób. Na wniosek prokuratora 5 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd. Wobec pozostałych zastosowano dozory policji, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczenia kraju. W zależności od przedstawionych zarzutów podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności - informuje zespół prasowy Prokuratury Krajowej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Metodą "dopłaty do paczki" oszukali prawie 800 osób w całej Polsce. Policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto