Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Podkarpacia przekazują więcej pieniędzy na pomoc dla innych

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
- Pieniądze z 1,5 proc. podatku to dla nas bardzo duże wsparcie - mówi Andrzej Berestecki, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Przemyślu.
- Pieniądze z 1,5 proc. podatku to dla nas bardzo duże wsparcie - mówi Andrzej Berestecki, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Przemyślu. Norbert Ziętal
O 10 mln złotych więcej, niż w roku ubiegłym, otrzymały organizacje pożytku publicznego (OPP) od podatników rozliczających się w podkarpackich urzędach skarbowych. Wsparcie wyniosło prawie 50 mln złotych, a każdy darczyńca z Podkarpacia przekazał średnio 90 złotych.

Chodzi o 1,5 procent podatku dochodowego, które każdy podatnik rozliczający zeznanie roczne PIT, może przekazać na dowolną organizację pożytku publicznego. Taka forma jest popularna, gdyż podatnik, wspierając fundację czy stowarzyszenie, nie traci ani złotówki. Przekazuje tylko kwotę, którą i tak musiałby oddać, w formie podatku, na rzecz Skarbu Państwa.

Takiej możliwości filantropii sprzyja fakt, że coraz więcej osób przekazuje swoje roczne rozliczenie podatkowe w formie elektronicznej. W łatwy sposób może wyszukać po nazwie lub numerze interesującą go organizację OPP. Ma też pewność, że przy wypełnianiu tej rubryki elektronicznie nie popełni błędu, wpisując choćby zły numer KRS organizacji.

W rozliczeniach za 2022 rok, przekazywanych w 2023 r., podwyższono kwotę możliwego wsparcia z 1 proc. do 1,5 proc. podatku dochodowego.

- Od wielu lat dawniej 1 proc., a teraz 1,5 proc. z PIT stanowi dla nas istotne źródło przychodów. Dzięki tej kwocie możemy realizować nasze statutowe zadania na rzecz osób niepełnosprawnych, a prowadzimy ich wiele. M.in. wyposażamy nasze obiekty w niezbędny sprzęt, modernizujemy je, kupujemy sprzęt rehabilitacyjny dla naszych podopiecznych - mówi Andrzej Berestecki, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Przemyślu.

- W tym roku organizacje pożytku publicznego otrzymały rekordową kwotę wsparcia, bo łącznie w skali kraju 1,5 miliarda złotych. W województwie podkarpackim było to 50 milionów złotych, o 10 milionów złotych więcej niż w roku ubiegłym. Ten imponujący wynik osiągnięto, pomimo że liczba podatników z naszego województwa, przekazujących 1,5 proc. podatku, spadła w porównaniu do roku poprzedniego z 795 tys. do 560 tys. - mówi Agnieszka Siwy, zastępca rzecznika Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

- Wszystkie fundacje, także nasza, korzystają ze wsparcia w ramach 1,5 proc. Dla nas jest to o tyle istotne, że utrzymujemy się wyłącznie z darowizn. Co roku jest to dla nas bardzo ważny zastrzyk finansowy. Pomimo obaw części fundacji, co do wysokości wsparcia w ramach 1,5 proc. za 2022 rok, otrzymaliśmy większe wsparcie i od większej liczby osób niż w 2021 roku. Każdy z naszych darczyńców otrzymuje od nas podziękowanie, a także informację, na co przekazujemy podarowane nam środki finansowe. Transparentność jest bardzo ważna, ludzie chcą wiedzieć, na co idą ich pieniądze. Przekazane nam środki przeznaczamy na działalność statutową fundacji, opiekę nad zwierzętami, weterynaryjną, zakupy jedzenia. Także na utrzymanie pracowników, a mamy ich kilkudziesięciu. Dla wielu organizacji pożytku publicznego wpływy z 1,5 proc. to być albo nie być - mówi Radosław Fedaczyński, prezes Rady Fundacji "Ada" w Przemyślu.

Trafiają tutaj główne dzikie, ranne zwierzęta. Po leczeniu i rehabilitacji często zwracane są do naturalnego środowiska. Te, które z różnych przyczyn już nie mogą powrócić do natury, do końca swoich dni mają zapewniony pobyt w ośrodku

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, wprowadzona od lipca 2022 roku, podwyższyła wysokość kwot przekazywanych na rzecz OPP z 1 proc. do 1,5 proc. podatku. Podwyższenie tego progu było skorelowane ze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku, dzięki której wielu podatników, zwłaszcza o niższych dochodach, przestało w ogóle płacić podatek dochodowy od osób fizycznych. A trzeba pamiętać, że tylko podatnicy faktycznie płacący podatek, mogą odliczać 1,5 proc. na rzecz OPP.

- Warto podkreślić, że podatnicy coraz częściej i chętniej składają zeznania roczne elektronicznie, odchodząc od tradycyjnej – papierowej formy. Rekordowa wysokość kwot przekazanych dla OPP to w dużej mierze również zasługa usługi Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Krajowej Administracji Skarbowej, podatnicy w wygodny i szybki sposób mogą przekazywać 1,5 proc. swojego podatku wybranym organizacjom, samodzielnie decydując o tym, jak te środki zostaną wykorzystane - dodaje A. Siwy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Podkarpacia przekazują więcej pieniędzy na pomoc dla innych - Nowiny

Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto