Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszów, Mielec, Stalowa Wola. Podkarpacie atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Jedną z firm, która uruchomiła fabrykę na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko jest TW Metals. Przedsiębiorstwo jest częścią amerykańskiej grupy O’Neal Industries, której centrala jest w Birmingham w stanie Alabama.
Jedną z firm, która uruchomiła fabrykę na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko jest TW Metals. Przedsiębiorstwo jest częścią amerykańskiej grupy O’Neal Industries, której centrala jest w Birmingham w stanie Alabama. Luiza Lizut
Atrakcyjne tereny inwestycyjne w Rzeszowie, Mielcu czy Stalowej Woli i innych miejscowościach Podkarpacia szybko znajdują nabywców i często są to inwestorzy zagraniczni, którzy tu budują nowoczesne fabryki i tworzą nowe miejsca pracy.

Gospodarka podkarpacka szybko się zmienia

- Jeszcze kilkanaście lat temu w miejscu, gdzie dziś funkcjonuje Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis w Jasionce, obok lotniska, były puste pola. Uzbrajając ten teren i budując tu sieć komunikacyjną, tworzyliśmy warunki do rozwoju firm i jednocześnie zapraszaliśmy inwestorów. Dziś strefy inwestycyjne w naszym parku są praktycznie już wypełnione producentami i firmami - podkreśla Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Inwestorzy m.in. z USA Niemiec i Francji

Założyciele PPNT Aeropolis mówią o efektach. Na terenie tego parku funkcjonują 52 firmy, które zainwestowały tu łącznie ponad 3,5 mld złotych. Warto dodać, że najwięksi inwestorzy zagraniczni w regionie reprezentują m.in. USA, Niemcy, Francję i działają w branży lotniczej, motoryzacyjnej i IT. W sumie tylko w PPNT zatrudniają 7 tys. pracowników.

Pierwszym inwestorem w PPNT Aeropolis była firma MTU, która dziś zatrudnia 1200 pracowników. Następna to to Borg Warner zatrudniający 2 tysiące osób, a Goodrich zatrudnia tu około 600 osób - wylicza prezes RARR.

Jednak Aeropolis ze strefami S-1 w Jasionce , S-2 w gminie Głogów Młp. i S 1-3 w Rudnej i Zaczerniu (łącznie 166 ha), to nie jedyne atrakcyjne tereny inwestycyjne.

Inwestorzy zajęli Rzeszów - Dworzysko

Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów - Dworzysko, to w pełni uzbrojone tereny o powierzchni 84 ha.

- Okazały się one tak atrakcyjne, że w ciągu kilku lat w całości zostały zajęte przez inwestorów. Największy z nich Knorr-Bremse kilka miesięcy temu otworzył tu nowoczesną fabrykę na działce 8 ha i docelowo ma zatrudniać 400 pracowników - mówi Waldemar Pijar, koordynator projektu PN-T Rzeszów - Dworzysko.

Dodaje, że w „Dworzysku” działa 38 firm, a zatrudnienie w tej strefie przekracza już 2 tysiące osób, z tego 1100 w firmach zagranicznych (Knorr-Bremse, Phoenix Contact, DB Schenker i TW Metals) . Magnesem dla inwestorów jest kompleksowo uzbrojony teren, na którym nie brakuje żadnych mediów oraz dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry.

Mielec, Stalowa Wola i inne tereny też

Podobne czynniki zdecydowały o atrakcyjności terenów inwestycyjnych w Mielcu i najbliższej okolicy, gdzie powstała pierwsza w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec. Obecnie dla inwestorów pozostały niezbyt duże, w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne, ale trwają prace nad uzbrojeniem kolejnych terenów w Mielcu i okolicy.

Również w Stalowej Woli nie brakuje inwestorów zagranicznych, którzy tu pobudowali swoje fabryki. Zainteresowanie budowaniem fabryk na Podkarpaciu nadal jest duże, ale muszą to być działki uzbrojone. Dlatego wiele podkarpackich samorządów przygotowuje takie tereny inwestycyjne lub ma zamiar podjąć taki wysiłek.

Nie tylko Podkarpacie, ale cała Polska jest nadal atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Według wyliczeń i szacunków bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Polsce w 2023 roku zamkną się kwotą około 133 mld złotych.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) wyliczył, że napływ BIZ (bez danych za listopad i grudzień) da szanse osiągnięcia wartości 3,9 proc. PKB za cały 2023 rok. Dla porównania, w 2022 r. napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski miał wartość 140,3 mld zł i był wyższy aż o 24,3 proc. niż w 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeszów, Mielec, Stalowa Wola. Podkarpacie atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów - Nowiny

Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto